קלף יום הדין - מתכון לשנה טובה
קלף יום הדין – מתכון לשנה טובה

מתכון לשנה טובה יותר!

בראש השנה וביום הכיפורים אנחנו שומעים את תקיעת השופר. זוהי קריאה שבאה לעורר אותנו מהתנומה, מהאדישות ומהחלימה. תקיעת השופר קוראת לכל אחד מאתנו להתעורר, לפקוח עיניים ולחזור למציאות שבה עלינו לבחון היטב את חיינו על כל האספקטים והגורמים השונים המרכיבים אותם. קולו של השופר קורא לנו להציל את עצמנו מאשליות השווא שמפתות אותנו, לפעמים מתוך שאננות, לפעמים מתוך חוסר ידע, בורות או מוטיבציה להתפתות לייצר, לעשות מעשה שגוי ולבחור את הבחירה הלא נכונה. היהדות מלמדת שהעדר היגיינה רוחנית כמו למשל מחשבות רעות או מילים רעות או מעשים רעים הם אלו שיוצרים את השחיקה בקשר עם אורו של הבורא ומכאן באות עלינו כל הרעות החולות. רוצים להיות בריאים? שימרו על היגיינה, הקפידו לשטוף ידיים ושימרו  על מחשבה נקייה, על מילה נקייה ועל מעשה נקי. תהליך זה של בחירות נכונות ושל ניקיון רוחני ופיזי כאחד, יזכה אתכם ב"ה להתחבר לאורו של הבורא.

 

בראש השנה ובכיפור קורא לנו השופר לבחון שוב כיצד הקשר הזה עם אורו של הבורא נשחק בשנה שחלפה, כמה הפסדנו בגלל זה ואיך נוכל לחדש את אותו הקשר. השופר קורא לנו עמוק מבפנים לחזור למקור, להתעורר, לתקן וליצור קשר מחודש עם בוראנו ומבלי כל קשר לדת, להיות לאנשים טובים יותר, אנשים שחושבים נקי, מדברים נקי ועושים מעשים נקיים. חשוב לדעת שהתודעה היהודית אינה מסתפקת בטוב ואומרת שחובתנו להיות מצוינים ולא רק טובים, זוהי המשימה העליונה שלנו – לשאוף לגדולה ולמצוינות. התחמקות מהאחריות שלנו למצוינות ולבחירה נכונה, תצריך מאתנו יום אחד לתת על כך את הדין וכאן נכנסת הרשות הנתונה, כי בידכם הדבר. אתם רוצים להיות מצוינים, אתם מסוגלים להיות מצוינים ואתם חייבים להיות מצוינים – אז צאו החוצה ותתחילו לעשות לעצמכם שנה טובה מתוך הבנה שהחיים קצרים והמחר לא מובטח. ההבנה הזו צריכה להבהיר לכם שאין זמן ליפול לכל בור שנקרה בדרך ורק אז לבנות סביבו גדר. חבל לבזבז זמן יקר על עשיית טעויות ותיקונם. לכן, עם תחילת השנה החדשה התחילו בכתיבת רשימה של חולשות שעליכם לתקן (חיפוש בורות עתידיים)  כגון: הוצאות גדולות יותר מהכנסות, הזנחה של האישה והילדים, עצלנות, התמכרות למזון, לעישון, לסקס, לסמים, להימורים וכדומה. תהליך זה נקרא להקדים תרופה למכה. אנו מחויבים לעשות את השינוי הזה גם בהתכוונות כמו באמירה חוזרת ונשנית כגון:

 השנה אני אמנע מדחינות, השנה אני אטפל בזוגיות שלי, או למשל, השנה אני אגמל מעישון, השנה אני צריך\חייב להשתנות, וגם בעשייה פיזית ממש וזאת מעצם העובדה שהיושב במרומים אינו מסתפק רק במילים הנאמרות, אפילו שהן נאמרות בכנות ובכוונה רבה. היהדות, אינה אומרת רק לעשות, אלא מלמדת אותנו גם מה עלינו  לעשות: "נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע וּשְׂפָתֶיךָ מִדַּבֵּר מִרְמָה: סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה טוֹב בַּקֵּשׁ שָׁלוֹם וְרָדְפֵהוּ" (תהלים לד, יג-טו).

מילים בלבד ללא כוונה למעשים, אינן מחוללות מציאות. האפשרות הטובה ביותר שלנו להשיג אושר אמיתי ובר קיימא – ללא כאב מיותר – היא לזכור את העובדה שאנו נדרשים להיות בעשייה כל הזמן, ובעשייה זו עלינו לעשות ולבחור נכון, על כל הקושי המשתמע מעצם הבחירה הנכונה ומכאן אפשר להבין את ההמלצה האלוהית שכתובה בספר דברים: ל – יט' "הַעִדֹתִי בָכֶם הַיּוֹם, אֶת-הַשָּׁמַיִם וְאֶת-הָאָרֶץ–הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ, הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה; וּבָחַרְתָּ, בַּחַיִּים–לְמַעַן תִּחְיֶה, אַתָּה וְזַרְעֶךָ".

 שנה טובה זה בידיים שלנו

הפסוק שרשום מעלה, מסביר לנו שאיכות חיינו נמדדת על פי הבחירות שלנו ועל פי האופן בו נבחר להוציאם אל הפועל. לבחירות ולמעשים אלו יש את הכוח לשנות את המציאות הקטנה שמסביבנו. אני מאמין שאפשר לעשות משהו כדי להרבות, אפילו במעט שבמעט, את הטוב, את הנעים וגם את האהבה, וזאת אך ורק אם בנוסף לברכות החמות והכנות שלנו זה לזה, לשנה טובה ולגמר חתימה טובה, כל אחד יחליט גם לקחת על עצמו לעשות משהו קטן כמו להרים לכלוך ברחוב, בדל סיגריה או עיתון שנזרק בחדר המדרגות, לשמור על כשרות הלשון וטוהר המילה, להגיד מילת תודה על שירות שניתן, להתחשב בזולת, להוסיף משהו קטן למיכל האיסוף המזון לנזקקים בפתח הסופר , לחייך לאנשים סתם ללא סיבה, להתנדב, להרים תרומה, ללמוד לתת לנשמה, ואפשר להוסיף עוד דוגמאות רבות שבעשייתם תוכלו ליצור ב"ה לא רק שנה טובה, אלא שנים טובות יותר לכם ולזרעכם.

שנזכה לשנה טוב ומתוקה. שנה של השפעה וחיבור לחיי החיים. ב"ה שנה של שלום ושלווה רעות ואחווה… 

 

שנה טובה ואלוהים אתכם!!

"כי שפתי כהן ישמרו דעת ותורה יבקשו מפיהו כי מלאך ה' צבאות"

"יִהְיוּ לְרָצון אִמְרֵי פִי וְהֶגְיון לִבִּי לְפָנֶיךָ. ה' צוּרִי וְגואֲלִי"

"הָשִׁיבָה לִּי שְׂשׂוֹן יִשְׁעֶךָ וְרוּחַ נְדִיבָה תִסְמְכֵנִי"

 בענווה, בשלווה ובעין טובה

עוזי בכוהן

 

גלילה לראש העמוד

יש לכם שאלה לקלפים??

ייעוץ בעזרת התרולוגיה וקלפי הטארוט לקבל תשובות מבלי לצאת מהבית!!
דילוג לתוכן